Spotykamy się często z pytaniem czy lepiej jest zakupić kompresor śrubowy zamontowany na zbiorniku czy oddzielne urządzenia. Poniżej spróbuję przedstawić korzyści i wady każdego z tych rozwiązań.

Zacznę od sprawy nieoczywistej dla wielu użytkowników sprężonego powietrza: pojemność zbiornika dobiera się w między innymi w zależności od wydajności kompresora. Są na ten dobór różne wzory i szkoły. Dość powiedzieć, że przyjęło się, że zbiornik 500 litrów może być używany do kompresorów maksymalnie 15 kW.

Ta informacja powoduje zawężenie naszych rozważań do urządzeń maksymalnie 2,5 m3/min. Powyżej tej wydajności praktycznie wszystkie kompresory są urządzeniami wolnostojącymi, bez zbiornika. Widziałem wprawdzie 18,5 kW kompresor na zbiorniku, ale sens techniczny tego rozwiązania jest wątpliwy.

 

 

Kompresor śrubowy o mocy do 15 kW?

Wracając do rzeczy. Jeśli chcesz kupić kompresor śrubowy o mocy do 15 kW, możesz nabyć urządzenie wolnostojące, z osuszaczem (lub bez). Ten osuszacz będzie zabudowany w kompresorze (lub nie) i zbiornik. Możesz też kupić kompletny układ w formie kombo: kompresor ze zbiornikiem i z wbudowanym (lub nie) osuszaczem. No i nie wiesz co wybrać.

 

Pierwszy kompresor śrubowy?

Jeśli to Twój pierwszy kompresor – lepszym rozwiązaniem będzie kombo. Jest kompletne, ma wszystko czego potrzebujesz, żeby korzystać ze sprężonego powietrza. Podłączasz do skrzynki elektrycznej jeden kabel, dopinasz się do instalacji i… naciskasz jeden przycisk i układ działa. Tobie pozostaje skupić się tylko na rozwijaniu swojej firmy.

 

 

Już masz kompresor i zbiornik?

Jeśli masz już jakiś kompresor i dostatecznie duży zbiornik (mówiłem o wzorach i zasadach, pamiętasz?), możesz kupić urządzenie wolnostojące. Wykorzystasz posiadane wyposażenie, a zmienisz tylko źródło wytwarzania sprężonego powietrza. Może będzie trochę pracy przy podłączeniach, ale na pewno wydasz mniej, bo nie zapłacisz za zbiornik.

 

Układ kombo – kompresor śrubowy zabudowany na zbiorniku z osuszaczem

Kompresor śrubowy ze zbiornikiem i osuszaczem | COMEST

Zalety

● kompletny system zasilania sprężonym powietrzem
● jedno podłączenie elektryczne i pneumatyczne
● zajmuje mało miejsca
● w większości przypadków tańszy niż porównywalny układ wolnostojący

Wady

● dostępne tylko do 15 kW (2,5 m3/min)
● „nieustawne”- przemieszczać trzeba całą, dość dużą bryłę

 

Układ wolnostojący – kompresor śrubowy z osobnym zbiornikiem i osuszaczem

Kompresor śrubowy z osobnym zbiornikiem i osuszaczem | COMEST

Zalety

● nieograniczona moc układu (dostępne do 315 kW)

● możliwość dowolnego rozstawienia elementów, włącznie z instalacją zbiornika na zewnątrz budynku

Wady

● konieczność wykonania wielu podłączeń pneumatycznych i elektrycznych

● zazwyczaj nieco droższy niż układ kombo

Podsumowując uważam, że układy kombo to najlepsze rozwiązania, gdy w instalacji sprężonego powietrza nie ma odpowiedniej wielkości zbiorników i właściwego uzdatniania sprężonego powietrza. Za to kompresory śrubowe wolnostojące są idealne jako uzupełnienie lub wymiana poprzedniego kompresora.

Call Now Button