Kompresor powietrza można wykorzystać na tak wiele sposobów, że jego zakup zawsze jest dobrą inwestycją. Do czego można go użyć? Jaki kompresor kupić do domu i do warsztatu?

Do jakich prac wykorzystuje się kompresor powietrza? 

Kompresor, nazywany zamiennie sprężarką powietrza, służy do uzyskiwania gazu pod wysokim ciśnieniem. Najczęściej do tego celu używa się zwykłego powietrza, które jest dostępne wszędzie i w każdych warunkach. Tak sprężone powietrze można wykorzystać na wiele sposobów, a przy jego pomocy wykonamy niektóre prace i czynności znacznie szybciej. Użyjemy go do napompowania opon samochodu, roweru oraz pracy z narzędziami pneumatycznymi. Kompresor powietrza przydaje się do następujących zadań:

  • pompowanie – zarówno w profesjonalnych warsztatach samochodowych, wulkanizacyjnych, jak i w przydomowym garażu do wyrównywania ciśnienia w oponach auta, roweru, motocykla. Kompresor umożliwia także pompowanie materacy, basenów ogrodowych, piłek.

  • usuwanie kurzu – kompresor powietrza błyskawicznie usuwa kurz z różnych powierzchni. Rzecz jasna, nie mówimy tutaj o meblach w domu, ale raczej o zapuszczonym garażu czy piwnicy, gdzie bardzo grube warstwy kurzu pokrywają meble, sprzęty i inne wyposażenie. Wyczyścimy również meble i narzędzia znajdujące się w ogrodzie.

  • malowanie – podłączenie pistoletu do malowania do sprężarki powietrza to świetny sposób na malowanie dużych powierzchni metalowych, ogrodzenia, ścian, dachu, elewacji. Do tego celu potrzebny jest kompresor o dużej wydajności.

  • szlifowanie – w warsztatach profesjonalnych szlifierka lub polerka pneumatyczna to niezbędne urządzenia, dzięki którym prace blacharskie można wykonać o wiele szybciej, niż przy użyciu tradycyjnych metod.

  • piaskowanie – usuwanie rdzy, korozji i trudnych zabrudzeń jest proste tylko dzięki użyciu pistoletu podłączonego do kompresora powietrza. Tym sposobem można dać drugie życie wielu elementom metalowym, drewnianym oraz wyczyścić większe powierzchnie jak tarasy, kostka brukowa, elewacja.

Jaki kompresor do domowego użytku? 

W przydomowym garażu zazwyczaj rzadko można znaleźć wolną przestrzeń na duży zbiornik sprężarki powietrza o pojemności 200 l lub więcej. W takim zastosowaniu nie potrzeba też sprzętu o bardzo dużej wydajności, bo używany będzie raczej do wykonywania drobnych prac z narzędziami pneumatycznymi czy do okazjonalnego pompowania wspomnianych powyżej opon, materacy, basenu. Do takich celów może się sprawdzić kompresor powietrza bezolejowy, ze zbiornikiem do 100 l i ciśnieniem maksymalnym do 8 bar. Najważniejszym parametrem jest jednak wydajność. Wydajność 200-400 l/min jest wystarczająca do większości prac amatorskich, chociaż jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb. Jeżeli potrzebujesz sprężarki powietrza do malowania czy lakierowania, warto zastanowić się nad modelem olejowym. Do okazjonalnego nadmuchiwania przedmiotów czy usuwania kurzu, nie ma sensu kupowanie dużego zbiornika – niepotrzebnie wydamy więcej pieniędzy i zagracimy przestrzeń.

Ile kosztuje sprężarka powietrza? 

Trudno podać uśrednioną cenę, jakiej można się spodziewać, kupując kompresor powietrza. Jest to całkowicie uzależnione od parametrów danego modelu i konkretnych potrzeb. Do wykonywania drobnych zadań w domu i garażu można znaleźć sprężarkę powietrza o pojemności kilkudziesięciu litrów w cenie do ok. 1000 zł. Nie będzie to urządzenie do długotrwałego i maksymalnie wydajnego użytku, ale w zastosowaniu amatorskim, okazjonalnym, powinien się sprawdzić. Niewielkie gabaryty pozwolą także na dość mobilną pracę z kompresorem. W profesjonalnych warsztatach i zakładach przemysłowych, gdzie potrzebne są kompresory powietrza o największej wydajności, trzeba zainwestować w sprzęt wysokiej jakości, który będzie w stanie działać stale, bez przerwy. Takie urządzenia wiążą się ze sporym kosztem – kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Na co zwracać uwagę kupując kompresor?

Wybierając kompresor powietrza, warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • ciśnienie robocze – w zależności od planowanego zastosowania danej sprężarki, należy wybrać model o odpowiednim ciśnieniu, np. do używania klucza pneumatycznego lub do piaskowania potrzeba dużego ciśnienia ok. 6-8 bar.

  • wydajność – ten parametr informuje o tym, ile litrów sprężonego powietrza na minutę dany kompresor jest w stanie emitować. Im więcej, tym lepiej, bo wówczas korzystanie ze sprężarki powietrza jest efektywniejsze.

  • pojemność zbiornika – ta informacja jest ściśle powiązana z wydajnością. Mniejszy kompresor powietrza napełnia się szybciej, ale równie szybko się zużywa, a większy kompresor napełnia się długo, ale pozwala na dłuższą, nieprzerwaną pracę. Mimo to do użytku domowego najczęściej wybierane są modele do 100 l, na większe pojemności stawiają profesjonaliści.

  • olejowy lub bezolejowy – do częstego użytku zaleca się wybranie modelu olejowego, który działa efektywniej i dzięki smarowaniu można używać ścierniwa o dużym współczynniku tarcia – dlatego używane są w profesjonalnych warsztatach. W przydomowym garażu, w którym kompresor powietrza będzie użytkowany sporadycznie, lepiej wybrać model bezolejowy.

  • zastosowanie – podsumowując, dobór sprężarki powietrza jest sprawą mocno indywidualną i zależy wyłącznie od celu, do którego zamierzamy jej używać. Jeżeli potrzebujemy kompresora do narzędzia pneumatycznego, to trzeba sprawdzić jakiego ciśnienia i wydajności urządzenie wymaga. Wedle tych wytycznych, kupujemy kompresor.

Kontakt

PHU "KOMPRESOR-SERWIS" Rafał Błaźniak

Adres: Targowa 7D/4G, 41-503 Chorzów

NIP 123-041-22-21

Telefon

Biuro Sprzedaży : +48 512 007 455

Serwis: +48 609 480 277  +48 501 236 751

Call Now Button