Pompa sprężarkowa

Sprężarka / kompresor to właściwie określenie całego zestawu sprężarka + silnik + zbiornik powietrza. Pompy są głównym elementem zwiększającym ciśnienie powietrza w kompresorze. To dzięki nim możliwe jest sprężanie powietrza w kompresorach tłokowych. Pompy dzielimy na pompy jednotłokowe, pompy dwutłokowe, pompy dwutłokowe dwustopniowe.

 

Pompy jednotłokowe

Pompy jednotłokowe jednostopniowe aluminiowe stosowane są w sprężarkach o napędzie bezpośrednim i niewielkiej mocy silnika. Przykładowe kompresory, w których stosowane są pompy jednotłokowe:

 • KOMPRESOR TŁOKOWY GUDEPOL SO 241/24
 • KOMPRESOR TŁOKOWY GUDEPOL SO 241/50

 

Pompy jednotłokowe jednostopniowe stalowe – specjalistyczne pompy do dużych obciążeń. Wprowadzenie rozwiązania osobnych tłoków pozwala na lepsze chłodzenie pompy podczas pracy. Są one niezwykle wytrzymałe przez co z powodzeniem stosowane w dużych kompresorach przemysłowych. W naszej ofercie znają Państwo przemysłowe pompy firmy GUDEPOL, np.:

 • POMPA SPRĘŻARKOWA HD-40
 • POMPA SPRĘŻARKOWA HD-100

 

Pompy dwutłokowe jednostopniowe

Pompy dwutłokowe jednostopniowe stosowane są w kompresorach o napędzie pasowym i mocy silnika do 4KW. Posiadają 2 tej samej wielkości tłoki, co daje jeden stopień sprężania. W sklepie ABC Kompresory dostępne są pompy włoskich producentów FIAC oraz ABAC:

 • POMPA SPRĘŻARKOWA FIAC AB 360
 • POMPA SPRĘŻARKOWA FIAC AB 414/515
 • POMPA SPRĘŻARKOWA ABAC B2800
 • POMPA SPRĘŻARKOWA ABAC B3800

AB 360 AB 414/515 ABAC B2800 ABAC B3800

Pompy dwutłokowe dwustopniowe

Pompy dwutłokowe dwustopniowe stosowane są w sprężarkach o mocy powyżej 4KW. W tego typu pompach tłoki są różnej wielkości. Powietrze sprężane jest początkowo w większym tłoku, następnie następuje powtórne sprężanie w mniejszym tłoku i dopiero trafia do zbiornika. Oferowane w sklepie ABC Kompresory pompy dwutłokowe dwustopniowe to np.:

 

 • POMPA SPRĘŻARKOWA ABAC B5900B
 • POMPA SPRĘŻARKOWA ABAC B7000
 • POMPA SPRĘŻARKOWA FIAC AB 598
 • POMPA SPRĘŻARKOWA FIAC AB 858

ABAC 5900B   ABAC 7000B AB 585 AB 858

Pompa sprężarkowa rzadko ulega awarii. Najczęściej ulega uszkodzeniu płyta zaworowa na skutek niewłaściwej eksploatacji sprężarki.

Należy pamiętać, że sprężarka tłokowa powinna pracować w cyklu mieszanym to znaczy, że może pracować z przerwami powodującymi obniżenie temperatury. Każde przegrzanie pompy sprężarkowej powoduje osłabienie wytrzymałości płytek zaworowych, co w konsekwencji prowadzi do ich uszkodzenia. W takiej sytuacji należy wymienić całą płytę zaworową.

 

 

Zalety i zastosowania nowoczesnych pomp sprężarkowych

Oferowane przez nas nowoczesne pompy sprężarkowe to profesjonalne maszyny, których użytkowanie niesie za sobą wiele zalet. Umożliwiają sprawne sprężanie powietrza i są przeznaczone do połączenia z zasilaniem poprzez przekładnie pasowe. Solidny, żeliwny cylinder jest niepodatny na uszkodzenia mechaniczne i działanie korozji. Produkty charakteryzują się wysoką wydajnością pracy i dużą mocą silnika.

 

Znajdą Państwo u nas rozwiązania wyposażone w wyjścia z głowicy w rozmiarze gwintu 1/2”. Są one przystosowane do specjalistycznych zastosowań w przemyśle i zaprojektowane, by wytrzymać znaczne obciążenia eksploatacyjne. W zależności od modelu mogą mieć również dodatkową chłodnicę, która podnosi ich efektywność. Optymalna prędkość obrotowa pomp jest gwarancją uzyskania dużego stopnia sprężania.

 

 

 

Wydajne i niezawodne pompy sprężarkowe

Każda dystrybuowana przez nas pompa sprężarkowa to wydajne i niezawodne urządzenie, które objęte jest wsparciem serwisowym producenta. Produkty przeszły proces certyfikacji CE, dzięki czemu można mieć pewność, iż ich konstrukcja jest w pełni zgodna z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej bogatej oferty – warto zamówić te niezawodne kompresory sprężarkowe.
Call Now Button